Debiutantki na "Pięknej Niepodległej"

Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym.  Mija sto lat,  odkąd kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu przez Polskę suwerenności.   W niedzielę 17 czerwca 2018 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyło się wydarzenie "Piękna Niepodległa", które składało się z pokazu mody oraz debaty. Tematem przewodnim debaty była "Kobieta i moda na przestrzeni 100 lat", w której wzięli udział pasjonaci mody: Jolanta Szczygieł, Agata Sawczenko, Agnieszka Dagmara Michalczyk, Magdalena Gołaszewska oraz Wojciech Bokłago. Rozmawiano o zmianach w wizerunku kobiety na przełomie stulecia a także przybliżono czynniki wpływające na styl i kreacje kobiece z perspektywy uwarunkowań historycznych, kulturowych i socjologicznych.   

Uzupełnieniem debaty był zorganizowany w przylegających do gmachu Opery kwiatowych ogrodach - pokaz mody. Poprzez prezentację replik strojów wieczorowych i okazjonalnych a także pełnej stylizacji fryzur i makijaży, rozpoczynając od lat dwudziestych aż po współczesność, pokazano, jak rozwój technologiczny oraz społeczny wpływał na ubiory kobiet. Pokaz rozpoczynały "lata dwudzieste", które zaprezentowały uczestniczki programu Debiutantki (Ela Laudy, Natalia Kowalczyk, Izabela Maksymowicz oraz Iga Parkitna).  Dziewczęta wystąpiły  w strojach Katarzyny Markiewicz - kostiumolożki, absolwentki Wyższej Szkoły Artystycznej. Za kolejną część, czyli lata 70-te odpowiadała kostiumolog i projektantka Maryna Sztark, zaś kreacje z lat 80-tych, 90-tych, 2000-nych oraz wspólczesne przygotowały  Salony Ślubne Cymbeline Paris, Celebrity Boutique, Mon Cheri Boutique Elżbiety Wierzbickiej. 

Współorganizatorem pokazu i debaty była Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury i Sztuki , 100 lecie Kobiet, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Klub kobiet Biznesu oraz Celebrity Boutique.  Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była Elżbieta Wierzbicka 

▲ Góra strony