Program "Debiutantki"

Pierwsza edycja programu „Debiutantki” rozpoczęła się 27 października 2012 r. „uroczystym otwarciem” i zakończyła wielką galą – „Balem Debiutantek” 11 stycznia 2014r. „Debiutantki” to projekt edukacyjno-charytatywny, który nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób i ponadczasowych wartości, takich jak dobroczynienie, czy pielęgnowanie wspólnej tradycji. Około dwudziestu Debiutantek spotyka się co miesiąc w Muzeum Pałac w Wilanowie. Pod okiem fachowców uczą się gracji, elegancji, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę z zakresu historii, psychologii, obyczajowości, wystąpień publicznych, savoir vivre oraz innych umiejętności niezbędnych w życiu młodej, kulturalnej kobiety.

Co miesiąc zapraszane są wybitne osobowości. Goście specjalni dzielą się swoją unikatową wiedzą i doświadczeniem. Podobnie jak w czasach króla Jana III, Pałac w Wilanowie zamienia się na tętniące życiem centrum spotkań społeczno-kulturowo-naukowych.

Zwieńczeniem rocznych spotkań jest uroczysty „Bal Debiutantek”. Debiutantki w białych, zaprojektowanych przez znanych projektantów sukniach, wraz z partnerami z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka", tańczą walca wiedeńskiego oraz poloneza. W trakcie balu, młode damy dostają statuetki "Aleksandry", jako pamiątkę pałacowych Pensji i pobieranych nauk, na których widnieje napis "Piękno wewnętrzne jest nieśmiertelne".

Historia organizowania Balów Debiutantów narodziła się w środowisku angielskiej arystokracji, której nastoletnie córki były przedstawiane królowej i wprowadzane w towarzystwo. Brytyjska tradycja miała ogromny wpływ na europejskie bale, w tym słynne wiedeńskie. Pierwszy bal w Wiedniu odbył się ponad 100 lat temu. Wiedeńskie przyjęcia przeniosły się także na paryskie salony i od razu wzbudziły nie mniejsze zainteresowanie tamtejszej śmietanki towarzyskiej. Najsłynniejszy dzisiaj bal to Opernball, wydawany corocznie w Operze Wiedeńskiej.

▲ Góra strony